Nieuws

Rotterdam met De Rotterdamse VVD aan het roer krijgt een dikke 9.1.

22 januari 2025

Rotterdam met De Rotterdamse VVD aan het roer krijgt een dikke 9.1.

Financiën op orde en geen lastenverhoging voor huiseigenaren en ondernemers. Liberaler wordt het niet.

BDO heeft in haar benchmark Nederlandse Gemeenten 2025 de financiën van de Nederlandse Gemeenten op een rij gezet. Centraal staan de cijfers 2023 en de meerjarenbegroting 2024-2028.

Rotterdam is de hoogst scorende gemeente in de categorie grote steden met meer dan 100.000 inwoners met een score van 9.1. Ter vergelijking: Amsterdam scoort een 8, Utrecht een 7 en Den Haag zelfs een 4. Is het toevallig dat juist in Rotterdam de VVD in de coalitie zit?

Niet voor niets staat in ons verkiezingsprogramma: Wij staan voor een gezonde, betrouwbare en voorspelbare gemeentelijke financiële huishouding en sluitende begroting. Inkomsten en uitgaven zijn structureel in balans en Rotterdam streeft naar het verlagen van haar netto schuldquote.

BDO doet ook een aantal goede aanbevelingen, waarvan ik er één uitlicht waarin ook Rotterdam zich nog kan verbeteren en waar ik me al vaker hard voor heb gemaakt.
Aanbeveling - De kwaliteit van begrotingen moet omhoog: Wat Rotterdam betreft gaat dit met name om de leesbaarheid van de begroting. Ook in Rotterdam is de begroting vrijwel alleen maar leesbaar voor experts. Maar iedere bewoner moet de begroting kunnen lezen en begrijpen. Een goede begroting gaat ook over keuzes. In de begroting moet je kunnen lezen waarom we voor keuze A gaan en niet voor keuze B.

Goed ook dat BDO aandacht vraagt voor de verhouding tussen Rijk en Gemeenten, de balans tussen taken die de Gemeenten worden opgelegd en de middelen die daar tegenover staan. Het Rijk biedt onvoldoende structurele duidelijkheid over de financiële middelen en dat zie je terug in de begrotingen van de Gemeenten. Een terechte constatering. Als je taken oplegt vanuit het Rijk moet je ook voor passende middelen zorgen. En als dat niet kan, dan moeten Gemeenten ook de ruimte krijgen om keuzes te maken in de taken.

Conclusie: Rotterdam staat er financieel goed voor en als het aan de Rotterdamse VVD ligt, blijft dat ook zo. Dit zijn we aan de Rotterdammers verplicht. Wij gunnen hen het liberaalste beleid van de wereld.

Aan de slag voor Rotterdam